Twoja emerytura

Wysokość emerytury – dlaczego tylko 30% twojej pensji i czy ZUS jest piramidą finansową?

 

Wchodząc w dorosłe życie, każdy z nas bierze pod uwagę dwa aspekty:

- jak najszybciej mieć pracę dającą możliwość samodzielnego utrzymania się  

- oraz myśl o wypracowaniu świadczeń emerytalnych w toku aktywności zawodowej.

 

A czy zdajesz sobie sprawę, że twoja emerytura  wynosić będzie 20-30% twoich obecnych dochodów?

 

Jeżeli o tym nie wiecie – uważnie zapoznajcie się z poniższą treścią.

Gorzej jeśli zdajecie sobie z tego sprawę i nic nie robicie aby stać się obciążeniem dla swoich dzieci które będą musiały cię wspierać finansowo.

Dlaczego nasze świadczenie emerytalne będzie tak niskie?

Wpływa na to kilka czynników:

- wyż  demograficzny, który właśnie wchodzi w okres uzyskiwania świadczeń emerytalnych.  Biorąc pod uwagę dane GUS z roku na rok zwiększać się będzie ilość osób pobierających świadczenia emerytalne – więcej w materiale.

- brak środków dotychczas odłożonych przez nas na indywidualnych kontach, które są wypłacane na bieżąco. Czy pamiętasz jeszcze że:

 a)  W połowie 2014 roku nastąpiło przekazanie 51,5 % wartości aktywów netto każdego funduszu OFE do ZUS.

 b) Minister Morawiecki  ¼ pozostałych środków z OFE przekazał na rozwój małych i średnich firm

 c) W lipcu 2016 r. Morawiecki zaprezentował Program Budowy Kapitału, który jest jednym z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zakłada on przekształcenie tej pozostałej ¼ części naszego wkładu OFE w fundusze inwestycyjne - 75 proc. aktywów ma trafić na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego Polaków (IKZE). Natomiast pozostałe 25 proc. - do Funduszu Rezerwy Demograficznej, zarządzanie którym ma przejąć Polski Fundusz Rozwoju.

 

Reasumując - obietnice rządu co do OFE, że będą to nasze dziedziczone środki i gwarantujące emeryturę pod palmami … skończyły się cichym przejęciem naszych środków przez rządzących - a pozostała ¼ środków została dodatkowo rozbita na IKZE i FRD.

 

Ale za to mamy możliwość skorzystania z kolejnej rewelacyjnej formy oszczędzania na emeryturę także gwarantowanej przez nas rząd – LINK   Wyliczając swoją przyszłą dodatkową emeryturę - pamiętaj, że oprócz odkładanych składek emerytalnych musisz dodatkowe środki wyłożyć z własnej kieszeni.

No chyba, że się nie odważysz ufać naszemu rządowi biorąc pod uwagę, że za kilka lat znowu określi zebrane tam środki jako społeczne mienie a nie indywidualne i znowu zasili ZUS - a jest to bardziej  niż pewne - LINK

- niż demograficzny w kraju  –  mniejsza ilość rodzących się obywateli, to w konsekwencji mniejsza ilość środków wpływających do ZUS  = mniejsza ilość środków na przyszłe nasze emerytury.

- wypływanie środków z ZUS – poza Polskę tj. wypłata świadczeń na rzecz obywateli Izraela i Ukrainy. Rząd Polski wypłaca emerytury obywatelom Izraela a po przepracowaniu roku w Polsce wypłaca je także obywatelom Ukrainy (bez przenoszenia kapitału z UA) którzy otrzymują minimalną emeryturę z naszych składek ZUS.

 

 Obejrzyj od 6:20

Mając już wiedzę na temat ZUS i historii naszych środków zgromadzonych na emeryturę chciałbym jeszcze abyście zastanowili się nad tezą:

Czy ZUS jest piramidą finansową ?!

Pojęcie piramidy finansowej z Wikipedi– struktura finansowa, w której zysk konkretnego uczestnika jest bezpośrednio uzależniony od wpłat późniejszych uczestników, stojących niejako niżej w tej strukturze

Czy coś Wam to przypomina?

Osobiście stoję na stanowisku, że każdy z nas powinien oszczędzać lub inwestować. Ale czy liczenie na rozwiązania systemowe jest rozsądne i daje jakąkolwiek pewność?

 

Na tej stronie pomogę ci zapoznać się z innymi możliwościami i przeanalizować czy bardziej odpowiednim dla Ciebie będzie oszczędzanie czy raczej inwestycja.

Poniżej zamieszczona została ankieta, która obrazuje tematykę emerytur – wypełnienie jej pozwoli na określenie wiedzy czytelników na przedmiotowy temat – do czego zachęcam.

Jeśli uważasz, że przedmiotowa jest ważna nie tylko dla Ciebie – prześlij link do strony osobom które są ci bliskie – aby dać im możliwość świadomego wyboru. Jestem przekonany, że w przyszłości  takie osoby będą ci bardzo  wdzięczne.

styczeń 2019 r.

ZUS przyznaje: jesteśmy bankrutem! 

W raporcie czytamy między innymi o tym, że od 1 stycznia 1999 system emerytalny miał „zasypywane niedobory”. Mówiąc wprost, szefostwo przyznało, że już na samym początku ZUS musiał być ratowany przez państwo kolejnymi miliardami.

Poniżej zamieszczam artykuł źródłowy dla tych z was którzy ciągle łudzą się, że instytucja ZUS w niezmiennej i wypłacalnej formie doczeka waszego okresu emerytalnego - LINK

styczeń 2019 r.

Składki ZUS rosną błyskawicznie.

Jak tak dalej pójdzie to wkrótce przekroczą pensję minimalną

Każdego roku opłata do ZUS dla przedsiębiorców wzrasta. Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej zwraca jednak uwagę nie tylko na wzrost, ale jego tempo. Składki ZUS rosną błyskawicznie.

Podwyżki najwyższe od 6 lat

Tegoroczne podwyżki są najwyższe od 6 lat. Jak podkreśla FPP, tempo wzrostu składek powinno odzwierciedlać dynamikę płac. W rzeczywistości składki rosną aż o 7,2 proc., podczas gdy spodziewana dynamika wzrostu płac w 2019 r. wynosi 5,6 proc.

Materiał źródłowy znajdziecie pod linkiem: LINK

©2018 by FTULTRA. Proudly created with Wix.com